TIMETABLE

NEW 2020 TIMETABLE

Monday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
4:00PM
Ready Set Dance 4-5 years
Jacquie La Roche
10U Modern Troupe
Melinda Sweeney
4:30PM
14U Lyrical Troupe
Jessica Woodhill
4:45PM
Jazz 9-13yrs level 1
Poppy Bristow
5:30PM
Hip Hop 9-12 + level 2
Jessica Woodhill
10U Tap Troupe
Jo McKenna
Acrobatic Technique
Jessica Sweeney
Acro Technique
Camryn Cook
6:30PM
16U Acrobatic Troupe
Camryn Cook
24KTL Open
Jessica Sweeney
7:30PM
16U Lyrical Troupe
Jessica Woodhill
TDW Open Hip Hop
Jessica Sweeney

Tuesday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
4:00PM
Jazz 6-7 yrs
Poppy Bristow
Ready Set Ballet 4-5 yrs
Jessica Woodhill
10U Song & Dance
Jessica Sweeney
4:30PM
12U Modern Troupe
Jo McKenna
4:45PM
Lyrical 9-13 level 2
Poppy Bristow
Ballet- Comp Squad
Monique Thornton
5:30PM
Lyrical 13+
David Mueller
TDW 14U Song & Dance
Chloe Weir
16U Song & Dance Troupe
Jessica Sweeney
6:30PM
Jazz 13 + Inter/Advanced
Melinda Sweeney
16U Tap Troupe
Jo McKenna
Open Lyrical Troupe
Monique Thornton
7:30PM
Open Contemporary Troupe
Jessica Woodhill

Wednesday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
9:30AM
Ready Set Ballet 2-3 years
Jessica Sweeney
10:00AM
Ready Set Dance 2-3 years
Jessica Sweeney
4:00PM
Jazz 8-9 yrs level 1
Poppy Bristow
4:30PM
14U Hip Hop Troupe
Keeley Kuther
16U Modern Troupe
Jessica Sweeney
4:45PM
Hip Hop 6-8 45 min level 2
Jacquie La Roche
Acrobatics 6+ years
Breanna Furfaro
5:30PM
Teen Hip Hop 13+
Keeley Kuther
24KTL 16U
Jessica Sweeney
6:30PM
Ballet- Teen
Monique Thornton
6:45PM
Open Acrobatic Troupe
Jessica Sweeney
7:45PM
Open Modern Troupe
Jessica Sweeney

Thursday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
9:30AM
Ready Set Ballet 2-3 years
Jacquie La Roche
10:00AM
Ready Set Dance 2-3 years
Jacquie La Roche
4:00PM
Ballet -Comp Squad 45 min
Monique Thornton
Ready Set Dance 4-5 years level 2
Jacquie La Roche
Ballet Point
Natalie Rose
4:30PM
14U Modern Troupe
Melinda Sweeney
4:45PM
Ballet 6-12 years
Monique Thornton
5:30PM
Ballet- Comp Squad
Natalie Rose
10U Lyrical Troupe
Camryn Cook
12U Lyrical Troupe
Monique Thornton
Acrobatic Technique
Jessica Sweeney
6:30PM
Ballet- Comp Squad
Natalie Rose
24 KLT 14U
Jessica Sweeney
7:30PM
16U Hip Hop Troupe
Jessica Sweeney

Friday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
4:00PM
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson
5:30PM
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson
Private Dance Lesson

Saturday

Dance Studio 1
Dance Studio 2
Dance Studio 3
Dance Studio 4
9:00AM
Ready Set Ballet 2-5 yrs
Keeley Kuther
Ready Set Dance 2-3 years
Jacquie La Roche
Rhythm Tap 6-12 yrs
Jessica Sweeney
Acrodance 6-12 yrs level 1
Monique Thornton
9:30AM
Ready Set Ballet 4-5 years
Keeley Kuther
9:45AM
8U Hip Hop Troupe
Jessica Sweeney
10:00AM
Ready Set Ballet 2-3
Keeley Kuther
Ready Set Dance 4-5 years
Jacquie La Roche
Acrodance 6-12 yrs level 2
Monique Thornton
10:30AM
Hip Hop 6-8 years
Keeley Kuther
8U Modern Troupe
Melinda Sweeney
11:00AM
Ballet GRD 1 45 min
Abbey Jarvis
Acrobatics 7 + level 3
Monique Thornton
11:30AM
12U Hip Hop Troupe
Keeley Kuther
12:00PM
Boys Only Hip Hop 10-13 years
Jared Ticehurst
12:30PM
24KTL 8U & 10U
Jessica Sweeney
24KTL 12U
Monique Thornton
1:30PM
Ballet- Comp Squad
Monique Thornton